داربست اسپیس فریم یک نوع جدید از داربست است که مقاومت بالایی و وزن نسبتا کمی دارد و جایگزین مناسبی برای استفاده در نمایشگاه های موقت به جای داربست های معمولی است و می توان آن را به صورت موقت اجاره هم نمود .

به طور کلی ساختار این نوع داربست شبیه به مدل یک خرپای سه بعدی است که دهانه های آن در دو جهت گسترش یافته و اعضای آن همیشه در حال کشش و فشار قرار دارند .

به طور کلی می توان گفت داربست های اسپیس فریم شکلی شبیه به هرم دارند که سقف تخت دارد که با میله های آلمینیومی یا فولادی ساخته شده اند .

مزایای داربست های اسپیس فریم

1 – زیبایی

زمانی که این پروژه اجرا می شود به طور معمول سازه به صورت نمایان باقی می ماند زیرا که ساختار داربست اسپیس فریم زیبایی خاصی دارد و نیازی به پوشاندن آن نیست و گاها حتی از آن برای نماسازی استفاده می شود .

2 – امکان همزمانی داربست اسپیس فریم با سازه های ساختمانی دیگر

از آن جایی که روش های مختلفی برای بافت های اسپیس فریم وجود دارد به همین علت می توان بدون مزاحمت در کنارش سازه های ساختمانی دیگر را اجرا کرد .

3 – امکان عبور سیم کشی و اتصالات برق و دیگر موارد از وسط سازه های اسپیس فریم

فضای موجود در بین سازه های این مدل به ما این امکان را می دهد تا بدون مشکل سیم کشی و اتصالات برقی را از بین سازه ها عبور داده و سیم کشی را سر تا سر سازه عبور دهیم .

4 – عدم نیاز به جوشکاری در هنگام نصب

این سازه به راحتی با بست های داربست متصل شده و نیاز به جوشکاری نیست .

5 – سبک بودن

داربست اسپیس بر خلاف ظاهری که دارد وزن سبکی دارد و همین امر سبب جا به جایی راحت آن می شود .

6 – سرعت نصب

استفاده از طرح های از قبل آماده و طرح هایی که با کامپیوتر طراحی می شود می توان به سرعت و به راحتی به هر طرحی دست یافت و به سرعت با نصب داربست های اسپیس فریم به مدل دلخواه رسید .

7 – هزینه های پایین در سازه های بزرگ

با توجه به هزینه های حمل و نصب و آسان بودن ، این مدل باعث شده تا بهترین گزینه و جایگزین برای باقی مدل های داربست شود .

8 – امکان بازکردن و بستن مجدد سازه

به این علت که در بستن سازه هیچ گونه جوشکاری انجام نمی شود و تمام موارد با پیچ و مهره انجام می شود در هر لحظه می توان داربست های اسپیس فریم را از یکدیگر جدا نموده و در هر مکان دیگر با ابعادی دیگر به یکدیگر متصل نمود .

9 – توان ایجاد سقف افقی در فضای داخلی و ایمنی بالای این سازه از دیگر موارد برتری این سازه نسبت به سازه های دیگر است .

به این صورت با در نظر گرفتن داربست اسپیس فریم یک جایگزین کاملا مناسب و مقاوم برای داربست های معمولی و کاملا مناسب برای کار های موقت مثل نمایشگاه ها به حساب می آید .