داربست یکی از ابزار هایی است که از زمان های قدیم برای ساخت و ساز مورد استفاده مردم قرار گرفته است. این وسیله نیز با گذشت زمان و پیشرفت صنعت و تکنولوژی، ارتقا یافته است و امروزه انواع مختلفی پیدا کرده مانند ، داربست فلزی، داربست نمایشگاهی، داربست مثلثی، و… که هر کدام کاربرد متفاوتی دارد. در این مقاله هدف داریم درباره داربست مثلثی صحبت کنیم.

داربست مثلثی یا اسکافلد چیست؟

اسکافلد به زبان انگلیسی می باشد. و به معنای داربست می باشد. اسکافولد در ساخت ساختمان های با ارتفاع زیاد و پل ها استفاده می باشد. داربست مثلثی یا اسکافلد، سازه موقتی می باشد که جهت دسترسی به ارتفاع بالا و مشکل کاربرد دارد. این داربست از قالب های مثلثی شکل به صورت نر و ماده ساخته شده و با نصبی آسان می باشد. که با کمک لوله هایی به هم متصل شده اند. این لوله ها در اندازه های استاندارد تهیه می شوند و به یکدیگر جوش داده می شوند. این داربست به دلیل وزن سبک نصب آن نیز راحت می باشد. اگر بخواهیم از مزایای داربست مثلثی  را بگوییم این است که نیازی به آچارهای گوناگون و سنگین ندارد. داربست به شیوه ای می باشد کارگر ساده نیز می توانند این سازه فلزی را نصب کنند و بسیار راحت و آسان می باشد. در زمان نصب، باید توجه به سفت بودن زمین کرد تا پایه داربست هنگام بتن ریزی به زمین فرو نرود. همچنین میزان باربری این نوع داربست بسیار راحت می باشد حتی میتوان با کمک جرثقل سازه را جا به جا کرد. در قسمت بالای این داربست ها سرجک قابل تنظیم U شکل جهت تعیین تراز دقیق ساخته شده است .

فهرست اجزای تشکیل دهنده داربست مثلثی یا همان اسکافلد را نمایش می دهیم. قسمت های داربست مثلثی عبارتند از:

صفحه کفی

پیچ تنظیم

میل مهار افقی و مایل

پین های داربست

 

در هنگام خرید داربست مثلثی به استاندارد بودن ساختار آن (فریم ها) توجه داشته باشید.

بیشتر بخوانید...
ستون داربست

بارها پیش آمده برخی خریداران، داربست مثلثی غیر استاندارد فراهم کرده اند و هنگام نصب متوجه شده اند که داربست بیش از ارتفاع ۳ متر کج می شود و نمی شود در ارتفاع زیاد استفاده کرد. همچنین دقت کنید به هیچ وجه داربست مثلثی تولید شده با لوله درز دار خرید نکنید. این نوع داربست ها توان باربری بسیار پایینی دارند و امکان فروریزی آنها هنگام بتن ریزی بسار بالاست.

برای اطلاع از نحوه خرید و فروش بدون واسطه از داربست سیما سازان با ما در ارتباط باشید.

علت های موثر بر قیمت داربست مثلثی

همانگونه که قیمت بسیاری از لوازم داخل بازار بسته به جنس مواد سازنده آن ها می باشد. قیمت اسکافلد نیز به موادی که در ساخت آن به کار رفته است بستگی دارد. زیرا میزان ماندگاری داربست مثلثی را، متریال سازنده آن تعیین می کنند. در حالیکه وزن داربست مثلثی دگرگون می باشد، اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید علت های دیگری که بر قیمت اسکافلد اثر می گذارد، وزن آن است.

برای ساخته شدن داربست فلزی در اندازه های مخصوص و مشخص برش می خورند و با کمک دستگاه جوش به یکدیگر اتصال پیدا می کنند. در بعضی از موارد، اگر تغییری در نحوه اتصال این لوله ها ایجاد شود، باربری آن ها می تواند تا 14 تن افزایش یابد. لوله های داربست که اجزای اصلی تشکیل دهنده داربست مثلثی هستند، باید حتما از  استواری کافی برخوردار باشند، زیرا محکم نبودن آن ها باعث اتفاق های مختلف و خسارت های جانی و مالی افراد می شود  .

نکات مهم در بکارگیری داربست مثلثی

داربست مثلثی با توجه به طراحی ویژه ای که دارد از انعطاف پذیری بالایی برخوردار بوده و این به ما در اجرای پروژه‌های مختلف کمک می‌کند. اما برای استفاده از این داربست ها و به کارگیری آن در پروژه‌های مختلف باید چند اصول رعایت شود:

بیشتر بخوانید...
کفراژ بندی چیست ؟

آماده سازی محل پروژه با توجه به وزن داربست

اولین قدم در اجرای داربست مثلثی، آماده سازی زمین و محکم کردن آن برای طاقت وزن داربست در اولویت است. هرگونه کوتاهی در این عرصه می‌تواند در مرحله اول به نشست داربست و کاهش ارتفاع آن و در حالت بدتر احتمال سقوط داربست را دارد.

مراقب باربری داربست ها باشید

نه تنها در مورد داربست های اسکافلد، بلکه در همه داربست ها محدودیت در باربری وجود دارد و اینطور نیست که بدون محدودیت از آنها استفاده کنیم. معمولاً مهندسین سازه با توجه به میزان بار وارده به داربست امکان تغییر در طراحی سازه را دارند و این به آنها در سفارش خرید داربست هم کمک می کند.

پس اگر قصد استفاده از داربست مثلثی را دارید مطمئن شوید که توانایی تحمل بار آن با شرایط بتن ریزی شما همخوانی دارد. در نظر گرفتن این فاکتور از آنجا اهمیت دارد که شما هم هزینه خرید داربست را می پردازید.

به مرغوب ساخته شدن داربست توجه کنید.

مع الاسف برخی از تولیدکنندگان داربست به منظور کاهش قیمت محصولات خود از مواد اولیه بی کیفیت استفاده می کند که نمونه رایج آنها استفاده از لوله های درزدار است. وجود درز از این جهت اهمیت دارد که توانایی باربری آنها را به شدت پایین می آورد.

مساله مهم دیگری که می‌توانید به آن توجه کنید این است که شرایط جوشکاری داربست ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که جوشکاری آنها به صورت یک دست و مناسب انجام گرفته باشد.

گروه داربست سیما سازان به عنوان یک گروه تخصصی حرفه ای در عرصه تولید و ساخت داربست همراه شما عزیزان می باشد.  تا در انتخاب محصول هیچ قید و تردیدی نداشته باشید. فقط با کارشناسان ما تماس بگیرید جهت مشاور رایگان با ما درارتباط باشید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.8/5 - (6 امتیاز)
4.8/5 - (6 امتیاز)