داربست یک سازش ناپایدار برای پشتیبانی از ساختار اصلی و از اجزای اصلی ساخت و ساز است. به علاوه کارگرها از آن به عنوان سکویی برای کار ساخت و ساز استفاده می کنند. این نوع مدل‌ها برای این سازه ها ، بستگی به نوع کار ساخت و ساز ها، متفاوت هستند با این حال معروفترین نوع آن داربست فلزی است و برای حفظ امنیتی کارگران و بعضی از مصالح ساختمانی که روی آن قرار می‌گیرند، باید پایدار و بسیار مقاوم باشند. یکی از بهترین و خاص ترین انواع داربست کنسول یا دروازه ای است.

در این نوع از داربست کنسول ، استانداردها تیرهای به صورت عمودی به‌وسیله مجموعه‌ای از سوزن ‌های فرو رفته در دیوار پشتیبانی‌ می‌شوند. در نوع دیگری از این داربست کنسول ، سوزن‌ها از طریق شکاف‌هایی که از قبل در دیوار درست شده است محکم‌ می‌شوند. در موقع اجرای این نوع از داربست ها باید احتیاط کرد و از کیفیت نصب سوزن‌ها مطمئن شد. به طور کاملیت تحت هر شرایطی می توان از این نوع از داربست استفاده‌ می‌کنند:

  • زمانی که در سطح زمین تعداد ظرفیت یا تحمل برای قرارگرفتن و نصب تیرهای ایستاده را ندارد.
  • موقعی که زمین نزدیک به دیوار شد باید خالی باقی بماند.
  • هنگامی که قسمت های بالایی دیوار در حال ساخت است.

داربست می تواند برای پشتیبانی از تخته های داربست ، که وظیفش به لوله داربست عمودی و یک قاب عمودی داربست با حداقل یک تراورس بسته بشود و از یک قاب کنسول تشکیل شده است که دارای یک چهار راه متقاطع افقی جهت دریافت کفپوش و با یک پایه است ارائه داده شده است ، و در یک انتهای آن یک یاتاقان متقابل برای حمایت از داربست کنسول روی لوله داربست در نظر گرفته شده است.

کاربرد داربست کنسولی

کاربرد داربست کنسول

این داربست ها به عنوان یک براکت آویز طراحی شده است و قالب کنسول برای همین منظور در وقفه ای از بلبرینگ پیشخوان و داشتن یک تنظیم کننده است دهانه جانبی قسمت آویز عرضه شده ، که از نظر پلان دارای مشخصات U است ، که توسط یک عضو محافظت اول ، یک عضو محافظت دوم و یک شبکه متصل تشکیل داده می شود.

اولین عضو طرفداری آخرین قسمت حلق آویز رو به روی یک چهار را ایجاد می کند ، به طور قاطعیت مشخص شده این است که قسمت آویز آن رو به طرف خود چهار راه قرار گرفته است و دارای یک قالب محافظ است ، که در بخش دوم پشتیبانی در کنار آن قسمت آویزان رو به روی دهانه ، از انتهای پایینی دسته دوم پشتیبانی می کند و در انتهای پایین آن به نماد شکل L در جهت شبکه متصل زاویه قرار دارد ، برای همین با چرخاندن براکت برای متصل به لوله داربست در حیطه نقطه مرکزی قسمت حلق آویز و در آخر نقطه مرکزی لوله داربست ، قلاب های محکم را می توان بر روی تراورس قفل و باز کرد.

بیشتر بخوانید...
داربست زیر بتن چیست ؟

داربست های کنسول

داربست فلزی کنسولی

در این نوع از داربست ها که فقط سازه های ناپایداری فلزی و چوبی هست برای قرارگیری از سازه اصلی مورد استفاده واقع می شود و از لحاظ پشتیبانی از امنیت بسیار بالایی برخوردار است و همچنان توسط زنجیرهایی از سر ستون ها پشتیبانی می شود و همین سر ستون ها از طریق راه هایی به سوراخ دیوار متصل می شوند این نوع از داربست ها که به صورت سر ستونی پشتیبانی می شوند از نوع ” تک فریم” است. و همینطور در انواع بیشتری از سرستون ها از طریق سوارخ هایی که در داخل خود کف پوش ها قرار گرفته می شوند. از نوع داربست های دوبله به آنها گفته می شود و در موقع ساخت داربست های کنسولی باید دقت شود که هنگام ساخت این نوع داربست های کنسولی:

  • موقع ساخت به قسمت بالای دیوار توجه کرد
  • هنگامی که زمین نزدیک به دیوار آزاد است
  • هنگامی که زمین نمی‌تواند استانداردها را بر آورده سازد.

داربست کنسول

 

اجزای تشکیل دهنده ی داربست

داربست ها از اجزا مختلفی تشکیل شده اند که در این قسمت با ذکر چند مثال به آنها می پردازیم و برای شما نام میبریم که قبل از انجام این کار دانستن آن مفید است.

اجزای تشکیل دهنده داربست به این ترتیب است:

ستون داربست، شمع مایل، قید دیواره درگاهی، لوله های عرضی یا دستک های افقی داربست، پایه مهار،  پل، بست میله ای داربست همچنین صفحه پله، بست گردان، بست لوله زیر تخته ای، مهار انتهایی، پایه قابل تنظیم، لوله های زیر تخته ای، لوله های مهار بست داربست، توپی های پلاستیکی، صفحه زیر ستون، بست راست گوشه، بست خاردار

در حقیقت داربست یک سازه ی ناپایدار جهت پشتیبانی اجزاء اصلی و ساختار اصلی ساخت و ساز می باشد همچنین کارگرها از این داربست به عنوان سکویی جهت کار ساخت و ساز استفاده خواهند کرد. بهتر است بدانید که این داربست ها با توجه به مدل ساخت و ساز متفاوت خواهند بود با این وجود معروفترین آنها داربست فلزی می باشد. جهت امنیت کارگران همچنین برخی از مصالح ساختمانی که بر روی آن قرار خواهد گرفت، بایستی داربست فلزی کنسولی بسیار مقاوم و پایدار باشد.

 

بیشتر بخوانید...
کفراژ بندی چیست ؟

تفاوت بین داربست های کنسول و داربست های طبقه پایین

در این بخش تفاوت بین داربست های کنسولی و طبقه پایین به براکت ها و موارد زیادی اشاره می کند , که سازنده های داربست برای کارگران و برای رفع و فصل حمل و نقل عمودی و افقی، قاعدتا برای کارگران ساخت و ساز برای کار و نگهداری بخش های بالا و پایین، تعمیر و نگهداری امنیتی محیطی و اجزای نصب و راه اندازی در ارتفاع بسیار بالا اشاره کرد. و همچنان انواع بسیاری از داربست ها، مانند داربست های برنده و داربست های طبقه دار وجود دارد.

بر خلاف اینکه داربست طبقه پایین ، که بر روی زمین یا کف ساخته شده است، داربست های سر سخت معمولا از جنس فولاد برداشته می شود و داربست روی فولاد محکم قرار می گیرد. دقیق ترین تفاوت بین این دو اساسا تفاوت در ریشه ها است. در شرایط عادی، داربست های طبقه پایین باید برای فریم های کف زیر 20 متری استفاده شود و داربست های سر سخت باید حداکثر بیش از 20 متر استفاده شود. در ساخت و ساز واقعی، اغلب در طبقه دوم یا سوم، “داربست آویزان” شروع خواهد شد ساخته شده است.

 

 

نصب و راه اندازی داربست فلزی کنسولی

از آنجایی که نصب و اجرای داربست کنسولی بسیار مشکل است بهتر است برای انجام اینکار از متخصصان ماهر کمک گرفته شود و همچنین یکسری نکات مهم وجود دارد که در هنگام نصب حتما باید به توجه کنید:

  1. ستون های داربستی که بر روی پایه بسته می شوند بایستی تا جایی که امکان دارد محکم باشد. تخت هایی که در قسمت سکوی داربست چیده خواهند شد بایستی کنار هم باشند.
  2. فاصله ای که در بین لوله های زیر تخته وجود دارد بایستی با ضخامت تخته متناسب باشد.
  3. در روی همه ی سکوهایی که ارتفاع بالایی دارند ( بیشتر از 2 متر باشد) بایستی از تخته پنجه استفاده کرد.
  4. چنانچه ستون فقط برای ایستادن طراحی شده باشد بایستی 6/0 کند پهنا داشته باشد در صورتی که برای قرار گرفتن مصالح بر روی آن باشد باید 85/0 متر پهنا داشته باشد.

 

نکات و اطلاعات بیشتر از داربست ها

در این نوع از ابتکار داربست سیما ساز شما می توانید با بهره گیری مصالح این نوع از داربست ها در قسمت درباره با ما جهت اطلاعات بیشتر از این شرکت و نحوه اجرای سریع پروزه و برای برقراری ارتباط با همکاران  در قسمت تماس با ما و همینطور جهت نصب و خدمات فنی با ما در ارتباط باشید

به این مقاله امتیاز دهید
به این مقاله امتیاز دهید