ستون داربست عبارت اند از لوله ایستاده که تکیه گاه ستونی داربست را تشکیل می دهد. این لوله در واقع انتقال دهنده بار داربست به زمین بوده و لازم است آن را به صورت ستونی یا کمی مایل به نزدیک ساختمان نصب کرد. به طور معمول طول این لوله ها تقریبا حدود 6 متر می باشد. لذا به منظور اضافه کردن طول آن ها از پشته های برشی استفاده میکنند.

بهره گیری از این پشته ها برای مستحکم بودن داربست و لوله های نصب شده به نزذیک ساختمان  کمک بسیار زیادی را می کند. به خاطر همین عموما این داربست های عمودی را در سازه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این سازه ها در بیشتر قسمت های ساختمانی داربست کاربرد به سزایی دارند. هم چنین موقع نصب لوله های داربست به ساختمان در ابعاد و سایز های مختلفی هستند که به آن متصل می شوند.

ستون داربست

ستون داربست چیست؟

مزیت نصب ستون داربست به لوله های قائمی که نقش تکیه گاه عمودی داربست را ایفا می کنند ستون داربست گفته می شود. وظیفه این لوله انتقال بار و فشار از  داربست به زمین می باشد.  این لوله ها را به صورت قائم و کمی متمایل به ساختمان نصب می کنند. همان طور که پیش تر نیز گفته شد طول این لوله ها۶ متر می باشد. همچنین برای افزودن طول لوله ها از بست های برشی استفاده می شود.

اجزای تشکیل دهنده داربست

همان طور که می دانید داربست از اجزای متنوعی تشکیل شده است. در این بخش این اجزا را برای شما معرفی خواهیم کرد. همچنین توضیح مختصری را نیز در این رابطه به شما می دهیم.

 • لوله های متری – فولادی (ستون داربست)

لوله های متری اصلی ترین بخش یک داربست به شمار می آیند. این لوله ها دارای دو نوع افقی و زیر تختی می باشند. قطر این لوله ها چهل و هشت سانتی متر است. همچنین وزن آن ها برای شاخه های شش متری بین شانزده تا هفده کیلوگرم می باشد. لازم به ذکر است که لوله ها باید تمیز، صاف و بدون انحنا باشند.

 • شمع مایل

به لوله هایی که به صورت مایل به روی زمین و یا ساختمان مجاور قرا می گیرد، شمع مایل می گویند. در ضمن این لوله ها به صورت مایل بر روی داربست نیز قرار می گیرند. این کار موجب افزایش استحکام سازه می شود.

 • لوله های مهار

برای آن که داربست حرکت نکند و ثابت بماند از لوله های مهار استفاده می شود.

 • قید دیواره درگاهی

قید دیواره درگاهی، نوعی لوله است که در میان دو سطح یکپارچه و همانند قرار می گیرد. هدف استفاده از این لوله مهار کردن داربست است.

 • قید

به کمک قید داربست، می توان داربست را به قید دیواره درگاهی با یک مهار محکم دیگر متصل کرد.

 • دستک های افقی داربست (لوله های عرضی)

به لوله ای که میان دو لوله ی افقی در داربست که به صورت سراسری نصب می شود، دستک افقی می گویند.

 • میله شکاف دار اتصال

به منظور اتصال میان دو لوله از میله اتصال شکاف دار استفاده می شود. نوع اتصال در میله به صورت داخلی می باشد. بعلاوه دراین نوع اتصال نسبت به بست بوشی استفاده وسیع تری می توان داشت.

 •  پایه مهار

برای ایجاد استحکام قید دیوار درگاهی میان دو لغاز از پایه مهار استفاده می شود.

 • بست پله ای داربست و صفحه پله

به منظور ساخت پلکان، پله داربست و نیز پاگرد در بدنه داربست از بست پله ای استفاده می شود. علاوه بر این وجود این بست موجب کاهش خطر حوادث و نیز دسترسی آسان ترمی گردد. جالب است بدانید که از بست پله ایی داربست و صفحه پله در همه ارتفاعات پله استفاده می کنند.

 • پل

به لوله های افقی که روی لوله های زیر تخته ای که در محل یک پنجره تکیه داده اند، پل گفته می شود. لازم به ذکر است که این پل ها خود به عنوان تکیه گاه لوله های زیر تخته ای میانی می باشند.

 • بست راست گوشه

از این نوع بست برای اتصال لوله زیر تختی یا دستک افقی داربست به لوله افقی سراسری استفاده می شود. این بست از نوع اتصالی غیر باربر می باشد .

 • بست بوشی

به کمک این نوع از بست، می توان سر لوله ها را به یکدیگر متصل کرد. در نتیجه این عمل دو لوله به صورت سر به سر به یکدیگر متصل می شوند.

 • بست خاردار

برای اتصال لوله های دو تکه از بست خاردار استفاده می شود.

 • مهار انتهایی

بست هایی که به بخش انتهایی لوله ها بسته می شوند، مهار انتهایی نام دارند.

 • صفحه زیر ستون

همان طور که از نام آن پیداست،  صفحه ای که در زیر ستون قرار دارد. سطح تکیه گاه این صفحه حداقل ۰٫۲۲۵ متر مربع می باشد. علاوه بر این صفحه، صفحات دیگری وجود دارند که می توان پایه های آن ها را تنظیم نمود.

 • پایه قابل تنظیم

این پایه به انتهای داربست متصل می شود. لذا می توان به کمک آن ارتفاع داربست را تنظیم نمود.

 • توپ های پلاستیکی

توپ های پلاستیکی شکلی شبیه به قارچ دارند و در انتهای لوله داربست قرار داده می شوند. هدف استفاده از این توپ ها محافظت از افرادی است که امکان برخورد با سر لوله ها را دارند.

بیشتر بخوانید...
انواع داربست فلزی

مزیت های نصب داربست ستون

ستون داربست موجب استحکام بیشتر ساختمان می شود. حال اگر از داربست فلزی هم در این نوع سازه بهره برداری شود این استحکام دوچندان خواهد شد. زیرا وجود داربست های فلزی با توجه به نوع ساختار و نیز بهره گیری از لوله های قائمی برای ایجاد ستونها نیز می توانند بسیار موثر باشند. این نوع ستون ها امنیت و مقاومت کافی را به منظور حفظ یک ساختمان بزرگ می تواند داشته باشد.

سازه های داربست فلزی در جزئیات این ستونها یک امر بسیار ضروری و الزامی در بحث ساخت و ساز است و معمولا تمامی ساختار هایی که در این جریان حائز اهمیت هستند از توجه بسیار ویژه ایی هم در سازه ها برخوردارند. و لازم به ذکر است که نوع دیگر این نوع از داربست می توان به داربست های معلق اشاره نمود زیرا این نوع داربست ها به دیواره ساختمان اتکا دارند و در محل هایی که احتمال ساخت داربست از کف زمین را ندارد استفاده نمی شوند که به آن سکوی اویخته نیز گفته می شود.

ستون های داربست فلزی

از مزیت نصب ستون بیشتر در محل قرار گیری آن برای میزان و ابعاد داربست ها است , وقتی که سازه های داربست در یک نقطه ایی به واسطه میله ها و لوله های فلزی استحکام کافی را نداشته باشند , باید به این مسائل سازه داربست فلزی توجه نمود که هنگام نصب باید مراحل نصب آن را به طور دقیق رعایت کرده و از نظر هر شکل و ظاهری , اندازه صحیح آن به طور ستونی و یا همان عمودی استوار باشد.

بیشتر بخوانید...
۵ نکته ایمنی برای داربست فصلی

همان طور که در مطلب قبل گفته شد نصب این ستون های داربست فلزی باید نزدیک ساختمان باشد و دلیل آن هم بخاطر محکم بودن و مقاوم بودن آن است , در صنایع لوله های فلزی هر کدام از این لوله ها باید اندازه های یکسان و دقیق خود را برای نصب داشته باشد و این کار یک شیوه متداول برای ساخت و ساز یک آپارتمان و مستحکم بودن آن است.

نصب ستون های داربست

پس هم زمان باید دقت کرد که اگر می خواهید اجزای مورد نیاز خود را برای یک داربست داشته باشید به اصل بودن میله ها و همین طور لوله ها برای داربست فلزی خود اطمینان خاطر را به همراه داشته باشید. در قسمت استوار بودن و عمودی بودن لوله های داربستی شامل دو بخش اصلی بوده که آن دو جز اصلی بر گرفته می شود از لوله های داربست فلزی و  هم چنان بست داربستی که در نقش اصلی ستون داربست را موجود می باشد. و این عمل جریان از میزان چیدمان دقیق داربست بستگی به نوع داربست از انواع بست داربست است که شامل،  بست دو پیچ ، چهار پیچ و غیره بهره برداری می شود.

این نوع از لوله هایی که تا الان برای ستون داربست مثال زده شد , سر تا سر این ساختمان نصب می شود و سبب نصب اجزاهای دیگر برای یک آپارتمان قرار گرفته میشود.

نصب ستون داربست

نتیجه گیری از نحوه قرار گیری ستون های داربست

تا به اینجای مقالات از عمودی بودن و بر قرار بودن یک ستون فلزی که با دیواره های ساختمان مطابقت دارد به جرات می توان گفت که نحوه اجرایی و بر پایی این نوع از داربست ها که همان طور بازگو شده بود به کناره های دیوار ساختمان تکیه داده می شود در واقع استفاده از این طرح ها در قسمت های تولید و بازسازی ساختمان که امکان بر پایی ستون بر روی سطح زمین را به خود دارد انجام گرفته می شود , و از آن جایی که این نوع داربست ها به شکل سکو هایی که در حال جست و خیز هستند به طور مطلق از نمای ساختمان دیده می شوند.

ستون های داربست

و ایمن بودن این نما از هر دیدگاهیی نقش مهمی در اجرا و مونتاژ آن برای داربست می باشد , در کنار آن با بهره گیری از لوازم هایی که از چگونگی بالایی برخودار باشد نیز بسیار دارای اهمیت می باشد. و آن چه که بسیار رایج است و اهمیت به سزایی را دارد ، نبود بهره برداری از قطعه ها و اجزایی است که شکسته شده و یا این که دچار خم شدگی شده باشند.

سخن پایانی

همان طور که می دانید استفاده از داربست بخش جدانشدنی در ساخت و ساز می باشد. لذا اگر شما نیز برای ساختن ساختمان و یا تعمیر آن نیاز به داربست دارید می توانید روی شرکت داربست سیما سازان حساب کنید این شرکت با به کار گیری تیمی حرفه ای و مجرب علاوه بر اجرای داربست، اقدام به فروش لوازم داربست نیز می نماید.

به این مقاله امتیاز دهید
به این مقاله امتیاز دهید