بیشتر حوادثی که درهنگام کار بر روی داربست رخ می دهد اجتناب پذیر است. کسانی که داربست را جدی نمی گیرند و به راحتی بدون در نظر گرفتن قوانین از آن استفاده می کنند، هنگام آسیب دیدن بیشتر اظهار پشیمانی و ناراحت می شوند. پس ایمنی داربست بسیار مهم است و باید آن را در نظر گرفت!

آموزش مناسب و آگاهی مداوم برای تضمین ایمنی داربست لازم است.

هنگام کار با داربست ، انواع مختلفی از خطرات وجود دارد که باید از آنها جلوگیری کنید و شامل موارد زیر است:

  • سقوط آوار و ابزار
  • فروپاشی داربست
  • سقوط از ارتفاعات
  • بیش از حد بارگیری
  • برق گرفتگی از طریق خطوط هوایی

داربست را بازبینی کنید.

بایدها :

اطمینان حاصل کنید که یک فرد واجد شرایط حرفه ای کار پایه ای را که داربست بر روی آن زمین قرار دارد بازرسی کند و به درستی با ساختار سازگاری داشته باشد. اگر می خواهید با آرامش خاطر کامل کار کنید ، اطمینان حاصل کنید که فرد در اطراف سازه بررسی های لازم از زمین را انجام داده و تأیید می کند که همه مهره ها و پیچ و مهره ها به طور منظم سفت و محکم بسته شده باشند.

نبایدها :

هرگز اشتباه نکنید و تصور نکنید که پایه پیوسته ایمن است. داربست ها به دلیل کار زیاد ممکن است خراب شوند.

ایمنی داربست

خطوط بیش از حد

بایدها:

به تمام دستورالعمل های ایمنی مربوط به خطوط برق پایبند باشید. فقط در عرض چند ثانیه ، برق گرفتگی رخ می دهد ، به همین دلیل  تمامی دستورالعمل های ایمنی مربوط به خطوط برق باید به شدت رعایت شوند. ناظران باید اطمینان حاصل کنند که داربست ها در حداقل ترخیص از خطوط انرژی فعال منتقل نشوند. در همه حال ، شما باید مطمئن شوید که یک عضو تیم در اطراف خود برای نظارت بر ترخیص کالا از گمرک و ایمن بودن آن ، دارید.

بیشتر بخوانید...
ویژگی و کاربرد لوله های داربست

نبایدها:

بدون مشورت ، هرگز ساختار را جابجا نکنید و هرگز از پروتکل ایمنی (مجموعه قوانین) برای این مشاغل خاص غافل نشوید. درصورتی که با ساختار داربست فلزی یا هر چیزی که مربوط به ایمنی شما باشد راحت نیستید ، باید با سرپرست خود صحبت کنید و نگرانی خود را افزایش دهید. اگر استفاده از آن را خطرناک  می دانید از آن استفاده نکنید .

ایمنی داربست

بارگیری بیش از حد

بایدها:

همیشه به ظرفیت تحمل داربست احترام بگذارید. ساختار داربست مستلزم استحکام کافی برای کنترل حداکثر مقدار خاص است. این فقط حد بالای نیروی کار و مواد را روی داربست مجاز می کند و نه بیشتر. شاید این یکی از بزرگترین دلایل قابل پیشگیری برای تصادفات داربست باشد.

نبایدها:

از بارگذاری بیش از حد داربست یا قرار دادن چیزی روی آن خودداری کنید ، زیرا این امر به نیاز بارگیری شده اضافه می کند. اغلب اوقات ، تفاوت بین ایمنی و یک حادثه بی مورد فقط در حدود چند کیلوگرم اضافی است ، که شاید شما در نظر نگرفته باشید.

ایمنی داربست

FALL SAFEGUARD (حفاظ)

بایدها:

هنگامی که روی داربست هستید ، باید از یک سیستم مهار کلی بدن یا سیستم دستگیری سقوط استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که یک حلقه نجات یا تسمه ضربه گیر به لنگرها متصل شده است. این ها برای این است که شما را از لغزش و سقوط ایمن نگه دارد. بنابراین از آنها استفاده کنید ، آنها به یک دلیل در آنجا نگهداری می شوند. اگرچه ممکن است در پیمایش راه خود خبره باشید ، اما احتمال این که یک میله را از دست بدهید، یک قدم یا یک لغزش ساده حوادث خطرناک و دلخراشی را به وجود می آورد. هرکدام از اینها می تواند باعث سقوط شما شود. بنابراین ، مهار شده باقی بمانید و همیشه با احتیاط و به آرامی حرکت کنید. بهتر است ایمن باشید تا اینکه بعداً پشیمان شوید!

بیشتر بخوانید...
داربست چکشی و کاربردهای آن

نبایدها:

هرگز تصور نکنید که یک طبقه بالا رفتن خیلی چیز مهمی نیست و شما به سیستم مهار یا بدنه نیاز نخواهید داشت. بدون استفاده از محافظ مناسب سقوط ، هرگز روی داربست کار نکنید.

حفاظت از سر و پا

بایدها:

کار بر روی داربست کار بسیار سخت و دشواری است به این معنی است که ممکن است کسی در امتداد خط مشغول به کار باشد و در همان قسمت اما در طبقه بالا نفر دیگری چیزی را به سمت پایین پرتاپ کند بنابراین همیشه ، کلاه سخت (کلاه ایمنی) مناسب بپوشید و ایمن باشید. کلاه را باید فقط در هنگام خارج از محل کار ، در یک دفتر یا ماشین بردارید.

برای محافظت از پا ، فقط از کفش های مورد تایید سایت استفاده کنید. این کفش های ساخته شده  بدون لغزش هستند که هنگام کار بر روی داربست شما را در امان نگه می دارند و از هرگونه لکه های مرطوب در برابر لغزش محافظت می کنند.

 

نبایدها:

هرگز با عجله از داربست بالا نروید تا چیزی را پس بگیرید که فراموش کرده اید. شما نمی دانید چه زمانی ممکن است از بالا چیزی سقوط کند ، یا ممکن است یک لکه مرطوب بر روی یک وصله یا داربست داشته باشید. مطمئناً ارزش این را ندارد که ریسک کنید.

در نهایت

رعایت قوانین و فرآیندهای دقیق سایت ساخت و ساز بسیار مهم است ، تا ایمن بمانید و اعضای تیم خود را نیز ایمن نگه دارید. طبق نیازهای پروژه خود ، می توانید داربست را از یک شرکت معروف و تاسیس داربست خریداری کنید.

 

 

به این مقاله امتیاز دهید
به این مقاله امتیاز دهید