انگور یکی از پر ارزش ‌ترین محصولات باغی به حساب می آید! اما برای این که محصول سالم و پرباری داشته باشیم، باید با داربست انگور آشنایی داشته باشیم .

نصب داربست برای انگور می تواند به رشد آن کمک کند و از اهمیت زیادی برخوردار است. داربست هم وزن درخت را تحمل می‌کند، و هم کمک می کند شاخه ها به طور یکنواخت گسترده شوند. به کمک داربست فلزی همگی در معرض نور خورشید و گردش مناسب هوا قرار بگیرند.انتخاب بهترین داربست برای درخت انگور شما به محل قرارگیری، تعداد درختان، فضای موجود و خاک بستگی دارد.

در تاکستان ها یا باغ‌های کوچک، داربست انگور معمولا از چوب، فلز یا سیم ساخته می‌شوند و باید طوری طراحی شوند که درخت در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد.

در این مقاله به شما نشان می‌دهیم که چگونه انگور را روی داربست خانه خود پرورش دهید.

داربست انگور

آیا داربست برای رشد کردن درخت انگور امری ضروری است؟

شاید از نظر فنی نیازی به داربست انگور نباشد. اما اگر داربست نباشد، درخت انگور از هر چیزی که نزدیک آن باشد، مثل دیوارهای خانه یا درخت‌های دیگر بالا می‌رود .

این هرس کردن درخت را دشوار می‌کند. همچنین خوشه‌هایی که نزدیک زمین اند در معرض انواع بیماری‌ها و آفت‌ها قرار می گیرند و این کار را بسیار دشوار می کند.

پس برای داشتن محصول سالم و درختی پر بار، داشتن یک داربست فلزی محکم و مناسب کمک خیلی خوبی است.

درخت انگور چگونه روی داربست رشد می کند؟

درخت انگور شاخه های ریزی به نام پیچک دارد که به هر چیزی می‌چسبند. درخت انگور به خودی خود بالا رونده است. اما با وجود داربست می توان شاخه ها را مرتب نگه داشت تا در مسیر مشخصی که می‌خواهیم رشد کنند.

داربست انگور

ارتفاع داربست باید چه قدر باشد؟

خب، بستگی دارد. مثلا در حیاط خانه می ‌توان داربستی به ارتفاع یک متر و ۸۰ سانت بنا کرد که برای هرس و چیدن انگور بدون نردبان ارتفاع مناسبی است . پس از این که تصمیم گرفتید خودتان انگور پرورش دهید. بهترین درخت انگور برای منطقه خود را پیدا کنید.

بیشتر بخوانید...
داربست پایه‌ دار

همزمان با کاشت درخت انگور، داربست مناسب با فضای خانه تان را هم نصب کنید. اختلاف اندازه درخت و داربست عجیب به نظر می رسد، اما به این فکر کنید که پنج سال دیگر شاخه ها آن قدر رشد می کنند که حصار کاملا پوشیده می شود. در ابتدا چون درخت جوان و کوچک است خودتان باید آن ها را به داربست ببندید. اما با بالغ شدن درخت و رشد آن، شاخه ها خودشان به داربست می چسبند.

نحوه ی بستن داربست

برای نصب تیرک‌ ها چاله هایی به عمق نیم متر بکنید. اگر تعداد تیرک‌ها زیاد است باید بین هر کدامشان شش متر فاصله باشد. ولی چنانچه فضای کافی ندارید می توانید فاصله را کم کنید.

در ابتدا و انتهای هر ردیف، یک گودال اضافی برای قرار دادن تیرک نگهدارنده حفر کنید که بتوانید سیم های داربست را به آن محکم کنید. این گودال ها را به عمق نیم متر و با زاویه ی ۴۵ درجه به سمت داخل داربست حفر کنید.

۱۵ سانت انتهای گودال را با ماسه پر کنید تا آب به انتهای تیرک ها نفوذ نکند. تیرک‌ها را در امتداد داربست بنا کنید. تیرک‌های اصلی باید ۲.۵ متر ارتفاع داشته باشند که ۲ متر آن بیرون از زمین است. تیرک های زاویه داری که در دو انتهای داربست قرار دارند. باید ۲.۷۰ سانت باشند که ۲.۲۰ سانت آن بیرون از زمین قرار دارد. با پای خود خاک اطراف تیرک ها را فشار دهید تا به خوبی منسجم شوند.

در هر دو انتهای داربست، مهار زمینی نصب کنید. مهار زمینی یک میله فلزی است که در یک سمت آن تیغه هایی پیچ مانند وجود دارد و در سمت دیگرش حلقه ای تعبیه شده است. مهار را از سمت تیغه با زاویه ی ۴۵ درجه به سمت بیرون داربست نصب کنید.

بیشتر بخوانید...
لوله داربستی چیست ؟

یک یا دو ردیف سیم نمره ۴ روی داربست ببندید. اگر یک ردیف سیم استفاده می کنید باید آن را در ۱۰ سانتی متری بالای تیرک ببندید و اگر دو ردیف سیم دارید باید ردیف پایین ۷۵ سانت از زمین فاصله داشته باشد و ردیف دوم در ۱۰ سانتی متری بالای تیرک نصب شود. سیم ها را تا انتهای داربست بکشید و آن را به مهار زمینی ببندید.

داربست های انگور

نکاتی در خصوص پرورش انگور بر روی داربست

هنگام بستن ساقه به داربست توجه کنید که گره ی نختان باید حدود ۳۰ سانتیمتر از انتهای ساقه فاصله داشته باشد. هیچگاه انتهای ساقه را گره نزنید، چون رشد را متوقف می کند.

وقتی شاخه رشد کرد و به بالای داربست رسید. آن را به سمت چپ یا راست ببندید تا به صورت افقی گسترش پیدا کند. هر سمتی را که انتخاب کردید فرقی ندارد. شاخه بعدی را در جهت مخالف ببندید تا در نهایت شکل شاخه ها به صورت T شود.

هر زمستان باید بسیاری از شاخه های رشد کرده در تابستان گذشته را هرس کنید. تقریبا ۹۰ سانت از سر شاخه هایی که افقی رشد کرده اند را باید بچینید.

در این مورد نترسید. درخت انگور گیاه بسیار قدرتمندیست. اگر به درستی گیاه را هرس نکنید ممکن است سال بعد محصولی نداشته باشید.

به خاطر داشته باشید که انگور برای رسیدن به نور کامل خورشید نیاز دارد. پس آن را طوری روی داربست بکشید که داربست روی آن سایه نیندازد.

 

3.3/5 - (3 امتیاز)
3.3/5 - (3 امتیاز)