یکی از کاربرد های مهم داربست فلزی ،استفاده از داربست به عنوان شمع زیر بتن یا به اصطلاح داربست زیر بتن می باشد .

معمولا داربست زیر بتن در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد  که امکان استفاده از شمع وجود ندارد.

وزن مخصوص بتن به طور تقریبی حدود ۲٫۴ تن در متر مکعب می باشد.

در اسکلت ساختمانی که پوتری با طول ۲ متر ارتفاع و عرض نیم متر داشته باشیم وزن این پوتر در حدود ۱٫۲ تن می باشد که علاوه بر این وزن باید بارهای زنده از جمله وزن بتن ریز و بارهایی چون وزن ویبراتور و قالب و ضربه ریختن بتن و… را نیز باید در احتساب نیرویی که داربست آن را متحمل می شود مورد محاسبه قرار داده و فاصله پایه های داربست را با توجه به بار مورد نظر مشخص کند .

به همین دلیل توصیه می شود ، از افرادی جهت نصب داربست زیر بتن استفاده نمود که قبلا این کار را انجام داده باشند و از اهمیت آن اطلاع داشته باشند.

نحوه نصب داربست زیر بتن

به صورت کلی داربست زیر بتن به دو صورت بسته می شود :

در روش اول در صورتی که ارتفاع زیاد باشد ولی وزن زیاد نباشد میتوان تا ارتفاعی که شمع میتواند بر روی آن ارتفاع قرار گیرد را داربست نصب کرده و سپس بر روی آن تخته بنایی گذاشته و سپس شمع را روی آن تخته ها استفاده نمود.

در روش دوم که بهتر از روش اول می باشد از تراز زمین تا تراز زیر سقف (با احتساب ضخامت قالب و چهار تراش) کاملا با داربست نصب و برای قالب بندی آماده نمود .

بیشتر بخوانید...
داربست پایه‌ دار

هر یک از این روش ها دارای مزیت و معایب مختلفی می باشد که در تصمیم گیری در انتخاب روش نصب داربست زیر بتن باید در نظر گرفته شود .

مزایای روش های نصب داربست زیر بتن

از مزایای استفاده از روش اول ، سرعت نصب سریع و استفاده از لوله ها با پرتی کمتر و هزینه کمتر داربست بندی است.

در صورتیکه در روش دوم اطمینان بیشتر در بار پذیری و استحکام و سرعت بیشتر در قالب بندی و آرماتور بندی وجود دارد.

در پایان لازم است به این نکته مهم اشاره شود که قالب بند باید داربست را از لحاظ درست اجرا شدن چک نموده و در صورتی که ایرادی مشاهده می نماید به اکیپ داربست بند جهت رفع آن ایراد متذکر گردد .

زیرا داربست ها صرفا به جای شمع ها مورد استفاده قرار می گیرند و به دلیل اینکه داربست بند هر چقدر ماهر باشد نحوه بسته شدن قالب و درزها باید توسط قالب بند چک شود و در صورتی که داربست درست باشد.

نحوه قالب بندی میتواند منجر به ایجاد ایراد در هنگام بتن ریزی شود . بنابراین پیشنهاد می شود که حتما با یک شرکت حرفه ای و متخصص و مجرب برای اقدام این عمل تماس بگیرید .

شرکت داربست سیماساز یکی از مجرب ترین شرکت های نصب داربست فلزی می باشد.به ما اطمینان کنید و همین حالا با ما تماس بگیرید .

 

به این مقاله امتیاز دهید
به این مقاله امتیاز دهید