یکی از موارد مهم در ساختن ساختمان و برای ساخت بناهایی که ارتفاع‌های زیادی دارند، استفاده از داربست فلزی می‌باشد. لوله‌های داربست فلزی با ورق‌های کربن استیل ساخته شده‌اند. داربست فلزی با سایزهای مختلفی موجود هستند. داربست فلزی برای اینکه در یک سازه امنیت کامل را داشته باشد، باید توسط بست داربست به یکدیگر متصل شوند، تا امنیت لازم را برای کارگران و سازه به ارمغان آورد.

شرکت داربست سیما ساز به عنوان یکی از معتبرترین شرکت‌های خدماتی در زمینه فروش داربست و لوازم داربست در ایران است. ما در این مقاله می‌خواهیم شما را با نقش بست‌های داربست، انواع آن‌ها و کارایی‌شان آشنا کنیم.

اهمیت بست داربست

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفته شد بست‌های داربست یکی از عوامل مهم در ایمنی داربست و سازه (مخصوصاً برای سازه‌هایی که بیش از 2 متر ارتفاع دارند) است.

بست داربست انواع مختلفی را دارند که در ادامه مقاله هر یک از آن‌ها را نام خواهیم برد و به صورت مختصر کارایی هر یک را شرح خواهیم داد.

انواع بست‌ داربست فلزی

برای متصل کردن لوله داربستی به یکدیگر باید از بست‌های مناسبی استفاده کرد. این که چه نوع بست‌های داربست مورد استفاده قرار گیرد بر اساس ابعاد سازه‌ها انتخاب می‌شوند. حال چند نوع از انواع بست‌های داربست را به همراه ویژگی‌هایشان را نام می‌بریم.

انواع بست داربست

بست چهار پیچ

این نوع از بست داربست فلزی برای داربست‌های غرفه‌ها، ساختمان‌ها و گلخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از بست‌های داربستی از چدن نشکن ساخته می‌شود و وزن آن 1350 گرم است.

بست دو پیچ

این بست‌های داربست فلزی نسبت به بست 4 پیچ از ضریب اطمینان بالایی برخوردار است و این که به راحتی می‌توان آن را نصب کرد. این بست از ورق st37 شکل گرفته است و وزن آن به 1000 گرم می‌رسد.

بیشتر بخوانید...
ستون داربست

این نوع از بست‌های داربست فلزی نیز در ساختمان‌ها، غرفه‌ها و ساخت سازه گلخانه‌ها به کار برده می‌شود.

بست 2 پیچ داربست

اتصال لوله‌ای با سایز 20 سانتی متر

این نوع از بست داربست فلزی برای متصل کردن دو داربست لوله‌ای به یکدیگر به کار برده می‌شود. این بست‌ها از واشر 2.5 میل، پیچ و مهره 2.1 و لوله 2 تا 2.5 میل ساخته می‌شود و وزن این بست‌ها 800 گرم میباشد.

این نوع از بست‌ها نیز در سازه‌های ساختمانی، غرفه‌ای و گلخانه‌ای کاربرد دارند.

اتصال لوله‌ای با سایز 17 سانتی متر

این نوع از بست‌های داربست فلزی برای متصل کردن دو داربست لوله‌ای به یکدیگر به کار برده می‌شود. این بست‌ها از واشر 2.5 میل، پیچ و مهره 2.1 و لوله 2 تا 2.5 میل ساخته می‌شود و وزن این بست‌ها 650 گرم می‌باشد.

این نوع از بست‌ها نیز در سازه‌های ساختمانی، غرفه‌ای و گلخانه‌ای کاربرد دارند. همان‌طور که مشاهده کردید بست‌های اتصال لوله‌ای با سایزهای 20 و 17 سانتی متر از نظر کاربرد یکی هستند و تفاوت آن‌ها در اندازه و وزن آن‌ها است.

بست داربست از نوع قائم

این نوع از بست برای داربست‌هایی که تحت فشار نیستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند سازه‌های گلخانه‌ای، نمایشگاه‌ها، تکیه‌ها (مراسم‌هایی که در خیابان‌ها برپا می‌شود.) و غیره.

این بست‌ها از پیچ چشمی، واشر 2.5 میل، پرچ، ورق St37 چهار میل شکل گرفته است، وزن این نوع از بست‌ها 800 گرم می‌باشد. همین‌طور این بست در سازه‌های گلخانه‌ای، ساختمان‌ها و غرفه‌ها به کار برده می‌شود.

بست داربست از نوع قائم

بست داربست از نوع اتصالات ورقی

این بست‌ها نسبت به بست‌های اتصالاتی دیگر ضریب اطمینان بیشتری را دارد و با دو عدد پیچ T بسته می‌شوند. این بست‌ها در سازه‌های گلخانه‌ای، غرفه‌ای، قالب‌های بتنی، ساختمانی و غیره استفاده می‌شود. وزن این نوع از بست به 750 گرم می‌رسد.

بیشتر بخوانید...
لوله داربستی چیست ؟

بست تخته گیر

این نوع از بست‌ها در داربست‌های ساختمانی بیشتر کاربرد دارد. این نوع از بست داربست جهت بستن تخته به داربست و محکم شدن تخته می‌باشد و همچنین باعث جلوگیری از سقوط اپراتور می‌باشد و اطمینان ضریب بالایی را خواهد داشت. وزن این محصول نیز به 750 گرم می‌رسد.

نتیجه گیری

همان‌طور که مشاهده کردید بست‌های داربستی انواع مختلفی دارند و از اهمیت فراوانی در زمینه امنیت سازه، اپراتور و غیره را دارد و همانطور که گفته شد بر اساس ابعاد سازه‌ها و داربست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر شما هم برای ساخت بنا و سازه خود به داربست و لوازم جانبی داربست احتیاج دارید، می‌توانید به قسمت تماس با ما در صفحه وب سایت مراجعه نمایید تا کارشناسان ما شما را در این زمینه راهنمایی کنند و از قیمت انواع بست داربست و قیمت داربست اطلاعات لازم را کسب کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
به این مقاله امتیاز دهید