وسایل متعدد و مختلفی وجود دارد که می تواند برای تأمین داربست ایمن به عنوان تکیه گاه موقت در حین کار یا ساخت و ساز از آن استفاده شود. اصلی ترین آن ها چوب ، فلز و آلومینیوم است. اگرچه هر کدام مزایای خاص خود را برای شرکت های داربست دارند، امابا توجه به مزایای استفاده از داربست های فلزی که در ادامه به آن ها اشاره شده است، مشخص شد که بهتر است از داربست فلزی برای همه خدمات داربست، استفاده شود.

مزایای استفاده از داربست های فلزی

بهره گیری از داربست فلزی مزیت های فراوانی دارد. در این بخش ما برخی از این مزایا را برای شما بازگو خواهیم کرد.

مقاومت داربست فلزی

فولاد تا حد زیادی یکی از محکم ترین مواد برای داربست است که بستری ایمن و ثابت برای کار را فراهم می کند. داربست فلزی می تواند بار و فشار زیادی را که داربست باید متحمل شود، به همراه وزن کارگران و تجهیزات را تحمل کند. همچنین داربست فلزی در مقابل سایر نیروها همچون وزش بادهای شدید را مقاوم است. بنابراین نگرانی کمتری در مورد متلاشی شدن یا شل شدن داربست وجود دارد بنابراین امکان به خطر افتادن جان کارگران و یا عابران به حداقل می رسد.

 

مقاومت داربست فلزی

داربست فلزی با دوام است

یکی دیگر از مزایای استفاده از داربست های فلزی این است که از دوام بالایی برخوردار است و می تواند در برابر هوای سخت از جمله باران شدید ، طوفان و برف مقاومت کند.

بنابراین از طول عمر بالاتری برخوردار است. لذا می توان سال های طولانی  از آن بهره برد. بدون اینکه صدمه ای به آن وارد شود. همین ویژگی آن را به انتخاب پایدارتر و محبوب تر برای داربست تبدیل کرده است.

بنابراین این سازه در برابر پیچش و خمش مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد.

 

داربست فلزی با دوام است

مونتاژ و جدا کردن آن آسان است

هنگامی که داربست فلزی را با سایر مواد مقایسه می کنیم، متوجه می شویم جمع آوری فولاد بسیار راحت تر است. از طرفی زمان کمتری نیز برای انجام این کار صرف می شود. بعلاوه مهم نیست که ارتفاع داربست مورد نیاز چقدر باشد.

همچنین این مزیت داربست فلزی، این امکان را می دهد که داربست ها با سرعت بسیار بیشتری برپا شوند که به نوبه خود، کار ساخت و ساز زودتر آغاز می شود.

بیشتر بخوانید...
چه زمانی داربست ضروریست ؟

وقتی کار تمام شد، داربست ها می توانند خیلی سریع تر جمع شوند که کارایی کلی پروژه ساخت را تضمین می کند.

فولاد برای مشاغل بزرگتر عالی است

برخلاف چوب، به سادگی می توان از داربست های فولادی در ارتفاعات بسیار بلند بهره گرفت. به عبارت بهتر داربست فلزی، شما را قادر می سازد تا بدون محدودیت، کار برای پروژه های بزرگتر ساختمانی را انجام دهید.

فولاد سازگارتر با محیط زیست است

یکی از مزایای داربست های فلزی که کمتر مشهود است این است که ماده ای سازگار با محیط زیست است.  چرا که از پایداری بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین نیازی به تولید پی در پی وجود ندارد.

در حالی که ، الوار و چوب نتیجه مستقیم جنگل زدایی است. صنعت فولاد با کمترین بهره گیری از انرژی وسایل مورد نیاز را تولید می کند. بعلاوه منابع غیر قابل تجدید را ذخیره می کند. بدین ترتیب از تولید زباله های فراوان جلوگیری به عمل می آید.

قابلیت نصب آسان

برای اتصال لوله ها در این نوع از داربست نیازی به جوشکاری و استفاده از الکترود نمی باشد. لذا به راحتی می توان داربست فلزی را نصب و یا جمع نمود.

ایمنی بالا 

بدون شک ایمنی افراد و کارگرانی که بر روی داربست قرار دارند، از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین استفاده از داربست فلزی موج افزایش ایمنی می شود. ذکر این نکته ضروری است که سطح به کار رفته رو داربست برای استفاده کار گران باید مساوی باشد. چرا که این کار از صدمه دیدن کارگران تا حد زیادی جلوگیری می کند. بعلاوه سطح صاف و صیقلی لوله ها سبب می شود تا تعادل در ارتفاعات حفظ شود.

موارد استفاده از داربست‌های فلزی

 • داربست کاربردهای فراوانی دارد. بیشترین استفاده از داربست در صنعت ساختمان سازی می باشد. البته همان طور که می دانید داربست یک سازه موقت می باشد. اصلی ترین هدف استفاده از این سازه دسترسی به ارتفاعات است.
 • بنابراین از مزایای استفاده از داربست های فلزی امکان ایجاد دسترسی کارگران به نقاط مرتفع می باشد. لذا می توان به هنگام ساخت و ساز، تعمیر و مرمت از آن استفاده کرد.
 • از جمله داربست هایی که استفاده از آن رایج می باشد، داربست پشتیبان است. این نوع از داربست ساده ترین، کم هزینه ترین و نیز ایمن ترین داربست به شمار می آید. معمولا به هنگام حمل و نقل وسایل سنگین از این داربست استفاده می شود.
 • داربست معلق نیز همان طور که از نام آن پیداست، به طور معمول از پشت بام، و یا هر سقفی که امکان نصب آن را داشته باشد، آویزان می شود. استفاده از این نوع داربست زمانی صورت می گیرد که امکان برپایی داربست از پایین به بالا وجود نداشته باشد.
 • نوع دیگری از داربست ها که کاربرد دارند داربست های غلتان می باشند. این نوع داربست بسیار مشابه داربست های پشتیبان هستند. تنها تفاوت این داربست این است که به جای استفاده از یک پایه ثابت، از یک قرقره متحرک استفاده می شود. از این داربست زمانی استفاده می شود که می خواهیم در مسیر افقی و در امتداد ساز کار کنیم.
بیشتر بخوانید...
داربست چوبی

ویژگی های داربست فلزی

 • داربست فلزی دارای ویژگی های منحصر به فردی است که در این جا برخی از آن ها را برای شما بیان می کنیم.
 • لوله های داربست فلزی از جنس فولاد هستند.
 • طول لوله های داربستی بین سه تا شش متر می باشد.
 •  در بیشتر موارد ضخامت لوله‌های داربستی  بین  دو  تا سه میلی متر است.
 •  قطر لوله‌های داربستی ثابت و ۴۸٫۳ میلی متر می‌باشد.
 •  در بیشتر موارد از لوله های صنعتی استفاده می شود. رده این لوله ها پنج می باشد.
 • لوله های صنعتی به دو نوع فولادی و فولادی گالوانیزه تقسیم می شوند. بنا به شرایط آب و هوایی و نیز نوع پروژه جنس این لوله ها انتخاب می شود.
 • به  لوله‌های داربست که به صورت افقی مورد استفاده قرار می گیرند، ledger می گویند.
 •  از طرفی به لوله‌هایی که به شکل عمودی در داربست از آن استفاده می شود  transom می گویند.
 •  هم چنین لوله‌های که به صورت مورب و به عنوان عضو بادبندی استفاده می‌شوند را diagonal نیز می‌نامند.
 • البته لازم به ذکر است که نوع و ملاک انتخاب لوله با توجه به نوع داربست و نیز میزان فشاری که باید تحمل کند، بستگی دارد.

 

سخن پایانی

شرکت داربست سیماساز همواره از داربست های فلزی استفاده می کند. زیرا علاوه بر اهمیت دادن به محیط زیست، ایمنی کارگران نیز برایش بسیار مهم می باشد. این شرکت تلاش کرده است تا از بهترین نوع لوله های داربستی بهره بگیرد.

 

 

به این مقاله امتیاز دهید
به این مقاله امتیاز دهید