در زمان احداث ساختمان از پله داربستی برای بهتر شدن و رفت و آمد بهتر کارگران و حفظ ایمنی آنها در حین کار استفاده می شود . البته در گذشته داربست ها به صورت دو لوله داربست در کنار هم بود که باعث به وجود آمدن صدمه های زیادی به کارگران میشد زیرا امکان افتادن آنها خیلی زیاد بود . نصب کردن پله داربستی کارگاهی با استفاده از المان های داربست زودبست بسیار آسان، سریع و مقرون به صرفه می باشد. با رعایت کلیه ضوابط و مقررات، امکان دسترسی آسان و سریع به ارتفاع های زیاد با سیستم پلکان های زودبست میسر می‌باشد. لازم به ذکر است بیشترین استفاده از پله داربستی و داربست فلزی در صنعت ساخت و ساز می باشد. زیرا ارتفاع سازه های ساختمانی اغلب بیشتر از دو متر می باشد .

پله داربستی نوعی از داربست است که با سرهم سازی آن راه پله ای ساخته می شود که برای جابجایی بین بخش های مختلف ساختمان می توان از آن استفاده نمود. طراحی داربست راه پله ای نیاز به تجربه و دقت و مهارت بالایی دارد. با پیشترفته شدن تکنولوژی و صنعت برای ساخت داربست ها از مواد بسیار مقاوم اسستفاده شده است . مثل : داربست فلزی و پلیمری . و حتی مدل های داربست ها متنوع تر شده است. مدلهایی مانند : داربست ساده، داربست اسپیس فریم یا نمایشگاهی ، داربست مثلثی ، داربست آسانسوری و…

 

ویژگی های داربست راه پله ای

عرض کف این پله ها ۳۰ سانتی متر، ارتفاع آن ها ۲۰ سانتی متر می باشد و طول پله های داربستی را بر اساس نیاز و درخواست مشتری تعیین می کنند. تعداد پله های هر دستگاه راه پله می تواند بین ۶ تا ۱۴ باشد.

برای کار در ارتفاعات زیاد می توان برای پله ها پاگرد نیز نصب نمود. نصب اجزای مختلف راه پله کاملا بر اساس نیاز مشتری و شرایط کار انجام می گردد. در ادامه برخی از ویژگی هایی که توسط بعضی از شرکت های سازنده داربست راه پله ای ارائه می شود را ذکر می نماییم:

 1. کف پله ها آج دار ساخته می شود و از جنس فلز است تا رفت و آمد بر روی آن راحت تر صورت گیرد.
 2. اجزای این راه پله ها طوری ساخته شده اند که توسط اتصالات داربست های فلزی معمولی به یکدیگر متصل شوند.
 3. نصب و سرهم سازی این راه پله سریع بوده و جمع آوری آن نیز به آسانی انجام می گردد.
 4. برخی از این راه پله ها به رنگ فسفری ساخته می شوند که در شب و تاریکی قابل دید باشند.
 5. بسیاری از شرکت ها نیروی متخصص و حرفه ای برای نصب این راه پله ها دارند که می توانند کار نصب آن را به طور ایمن برای شما انجام دهند.

 

 

کاربرد و انتخاب پله داربستی 

 

در هنگاه استفاده از پله داربستی باید به نکات زیردقت کنید، زیرا پله های داربستی کاربردهای مختلفی دارند.

 

 • تعداد تردد نفرات در روز
 • تعداد تردد همزمان نفرات
 • ارتفاع دسترسی
 • میزان بارهای وارده
 • وضعیت مهاربندی به طرفین
 • محدودیت فضا در نصب
 • اجزای تشکیل دهنده پله داربستی :
 • داربست های استاندارد با قابلیت باز و بست سریع، در عرضهای ۱٫۵ و ۲ متر
 • مانند داربست چکشی با المانهای پایه داربست، مهار افقی، مهار مایل و اتصالات لازم
 • شمشیری و نشیمن گاه کف پله در ارتفاع های ۲ و ۳ متر
 • کف پله به طولهای ۵۰ و ۷۵ سانتیمتر به دلخواه و بسته به نوع کاربری
 • مهارهای لازم جهت پایداری مجموعه پله
 • پله های داربستی بسته به ارتفاع مونتاژ و دسترسی به ۴ و ۶ و ۸ پایه تقسیم میشود.
 • در ارتفاعات کم میتوان ازسیستم ۴ پایه داربست برای دسترسی به ارتفاع استفاده کرد.
 • با افزایش ارتفاع، جهت جلوگیری از واژگونی و ایجاد پایداری و ایمنی مجموعه پله بایستی، پایه های داربست را افزایش داد.

 

مزایای استفاده از پله های پیش ساخته داربستی نسبت به سیستم داربست سنتی

از مزایای پله های داربستی میتوان به ارزانتر بودن  و کاهش هزینه هاست ، مقاومت و ایستایی داربست راه پله ای نیز بالا است.

 • سرعت عمل بیشتر در باز و بست داربستها
  استفاده از کارگران نیمه ماهر
 • در سیستمهای سنتی حتما برای ایمنی کار، از کارگران ماهر دارای کارت مهارت استفاده شود.( در سیستمهای سنتی قبل از شروع کار تمامی افرادی که با داربست کار می‌کنند (داربست بند و …) باید در کلاس‌های آموزشی شرکت نمایند و پس از گذراندن کلاس و قبولی در آزمون تئوری و عملی مجاز هستند که کار خود را شروع نمایند.)
 • استفاده از فضای کمتر در پروژه نسبت به داربست سنتی

 

انواع داربست

در اینجا به انواع مختلفی از داربست های موجود می پردازیم :

 

داربست فلزی

دیگر نوع داربست ها ،داربست فلزی است . آن چه که در تشکیل داربست فلزی مورد استفاده قرار می گیرد، لوله های فولادی با قطر 3/48 میلی متری می باشد که میلی متر می باشد و به وسیله بست داربست، به یکدیگر متصل می شوند.

 داربست چوبی

داربست های چوبی نمونه ای از داربست های ثابت هستند. در تشکیل داربست چوبی از تخته ، خرک و پل موقت استفاده می شود. برای ساخت این داربست ها از نردبان های مخصوص استفاده می گردد.

داربست معلق

نحوه اجرا و برپایی این گونه داربست ها به گونه ای است که به دیوار ساختمان تکیه داده می شوند. به واقع استفاده از این مدل داربست در قسمت هایی که امکان برپایی آن بر روی سطح زمین امکان ندارد، صورت می گیرد. از آن جایی که داربست های معلق به شکل سکوهای بیرون زده از ساختمان دیده می شوند، به آن ها داربست معلق می گویند.

داربست چکشی کاسه ای

داربست چکشی کاسه ای نمونه ای دیگر از انواع کاسه هایی است که می توان از آن ها در ساختمان سازی استفاده کرد. همانند داربست های چکشی ستاره ای، در مونتاژ این داربست نیز از پایه های قائم و مهارهای افقی استفاده می شود.

داربست چکشی ستاره

در اجرای داربست چکشی ستاره از پایه های قائم و مهارهای افقی استفاده می شود. اتصال پایه های داربست به یکدیگر با مغزی و پین امکان پذیر می باشد. از مزایای استفاده از این داربست می توان به سهولت در باز و بسته کردن آن، قابلیت اجرا در ارتفاع های مختلف، قابلیت استفاده در داربست بندی نمای شاختمان و تاسیساتی هم چون تاسیسات پالایشگاهی، سهولت در انتقال آن و سرعت بالا در مونتاژ آن اشاره کرد.

داربست مثلثی

اجزا مورد استفاده در داربست های مثلثی به این گونه است که از فریم های مثلثی شکلی هستند که به صورت نر و ماده به یکدیگر متصل می شوند. از مزایای استفاده از داربست های مثلثی می توان به سهولت باز و بسته شدن و سرعت در اجرای آن، امکان باربری بسیار بالا به دلیل دارا بودن اجزای مورب ثابت و عدم نیاز به فرد ماهر در داربست بندی اشاره کرد.